Jaki rodzaj biokominka wybrać?
Własne palenisko - marzenie wielu właścicieli domów, mieszkań i nie tylko. Osoby pragnące wyposażyć kominek muszą liczyć się z zakazami mediów publicznych i ogromnymi kosztami budowy. Te i inne problemy można rozwiązać stosując biokominek. To jest prawdziwy ogień, a nie jego imitacja, więc możesz cieszyć się kontemplacją płomieni w każdej chwili. To całkiem logiczne, że pojawiają się pytania o to, jak wybrać biokan, jakie są jego warianty i na co należy zwrócić uwagę. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zajmijmy się tym.
Jak działa biokominek?
Jest to obrazowy obiekt wewnętrzny, który jest uważany za dekoracyjną odmianę kominka. W komorze spalania spalają się opary biopaliwa, w większości przypadków - bioetanolu. Producenci urządzeń oferują duży wybór modeli, które różnią się kształtem, wielkością, pojemnością, konstrukcją i innymi parametrami.
Zawężenie poszukiwań i wybranie idealnej oferty, nie wiedząc na co zwrócić uwagę, nie jest łatwym zadaniem. Przynajmniej ze względu na koszty, zaleca się zbadanie urządzenia i jego funkcji. Cena urządzenia wynika z wysokich kosztów: innowacyjnej technologii pracy i produkcji, przy użyciu wysokiej jakości materiałów i komponentów. Wszystko to jest niezbędne do zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa pożarowego i przyjazności dla środowiska.
Pomimo znaczących różnic, budowa biokominków ma podobną konstrukcję, składającą się z następujących części.
Jednostka paliwowa - serce urządzenia. Zbiornik jest wypełniony bioetanolem. Zbiornik ma porowatą strukturę i utrzymuje ciecz wewnątrz.
Palnik, który tworzy linię ognia.
Korpus, który jest wykonany ze stali, szkła, ceramiki i innych substancji. Modele mogą posiadać 1 lub więcej portali, które są zamontowane na samym korpusie.
Urządzenia zabezpieczające. Należą do nich kratki, wzierniki i materiały termoizolacyjne.
Jednostka sterująca, która jest zwykle reprezentowana przez panel z przyciskami dotykowymi lub mechanicznymi. Modele Elite obsługują sterowanie głosowe, współpracują z aplikacjami na PC lub platformy mobilne oraz integrują się z systemem inteligentnego domu.
Kłody dekoracyjne, kamienie, piasek, węgiel drzewny i inne akcesoria. Służą one do dekoracji paleniska. Przydatną funkcją elementów jest równomierne rozprowadzanie ciepła, co zwiększa żywotność sprzętu.
Popularność biokominków przyczynia się do doskonalenia wzornictwa, a konstruktorzy znajdują oryginalne rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania.
Jak to działa?
Jedną z głównych zalet biokominków jest łatwość realizacji spalania i bezpieczeństwo. Osiąga się to poprzez połączenie właściwości biopaliwa i specyfiki konstrukcji. Zrozumienie zasad pracy nie jest trudne - wszystko jest elementarnie proste.
Wlewane do bloku paliwowego biopaliwo jest absorbowane przez wypełniacz o porowatej strukturze.
Odparowujące opary bioetanolu kierowane są do dyszy.
Wydostające się przez palnik opary bioetanolu palą się (po zapaleniu).
Prawie wszystkie modele obsługują regulację intensywności pożaru. W niedrogich modelach odbywa się to ręcznie, a w urządzeniach premium jest to system elektroniczny z dużym zestawem trybów.
Aby wiedzieć, jaki biokanał wybrać, należy wziąć pod uwagę jego właściwości techniczne, a nie tylko wygląd. Parametry pokazują zalety i wady modelu dla danego pomieszczenia.
Ważne cechy i ich znaczenie.
Siła paleniska. Wskazuje takie cechy jak moc cieplna, wysokość płomienia i jego nasycenie. Moc konstrukcji może wynosić do 7 kW, co w teorii wystarcza do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Z drugiej strony, w ciepłej porze roku, praca potężnego biokanału przynosi dyskomfort z powodu silnego gorąca.
Zużycie paliwa. Zależy od wybranego trybu pracy. Średnio na 1 godzinę pracy potrzeba 500-700 ml paliwa.
Pojemność zbiornika. Demonstruje czas spalania na jednym tankowaniu i może osiągnąć 9 litrów. Podczas tankowania należy wziąć pod uwagę zalecenia konstruktorów, aby bioetanol wypalił się do końca.
Materiał i grubość palnika. Optymalne rozwiązanie - stal nierdzewna od 3 mm lub ceramika. Istnieją konstrukcje dwuobwodowe, które zbierają nadmiar substancji palnych, zwracając je do bloku paliwowego.
Nie można powiedzieć, który biokominek jest lepszy, nie biorąc pod uwagę pomieszczenia.
Należy pamiętać, że biokan ma wysoką sprawność, ale stosunkowo niewielką moc cieplną (biorąc pod uwagę wielkość pieca). Bardzo niepożądane jest wykorzystywanie urządzeń do ogrzewania - jest to nieracjonalne z punktu widzenia kosztów paliwa. Jest jeszcze jedna wada do rozważenia - konieczność wietrzenia pomieszczenia z powodu nieuniknionego uwalniania dwutlenku węgla podczas spalania. Jeśli mówimy o małym pomieszczeniu i potężnym urządzeniu, nie wystarczy otworzyć drzwi do innych pomieszczeń, a konieczne będzie otwarcie okna lub otworu wentylacyjnego.