Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych?

Kaloryfery elektryczne są prostym rozwiązaniem, które pozwala uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Tego rodzaju grzejniki bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w roli ogrzewania podstawowego, jak i uzupełniającego. Grzewcze urządzenia elektryczne występują w różnych wersjach i można je instalować na stałe lub nabyć w typie przenośnym. Obecne systemy sterowania i programowania sprawią, że elektryczne grzejniki będą się włączać nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu, a wyłączą się po osiągnięciu ustalonej temperatury.

Kaloryfery elektryczne charakteryzują się wyjątkowo szybkim i wygodnym sposobem ogrzania pomieszczeń. Na rynku znajdziemy wiele wysoko jakościowo instalacji grzewczych o przeróżnym zastosowaniu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Kategoria "grzejnik elektryczny" oznacza kilka rodzajów urządzeń, których wspólną cechą jest zasilanie na prąd elektryczny.

Kaloryfery olejowe

Chodzi o urządzenia, które działają na zasadzie radiacji. Olej umieszczony we wnętrzu grzejnika nagrzewa się stosunkowo powoli. Nie jest to jednak duża wada, ponieważ po wyłączeniu kaloryfer będzie oddawał ciepło jeszcze przez bardzo długi czas. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to jest wspaniałą opcją dla alergików, ponieważ nie powoduje cyrkulacji powietrza oraz związanego z nią ruchu roztoczy.

Konwekcyjne urządzenia grzewcze

Kaloryfery w tym typie są wyjątkowo łatwe w instalacji oraz są atrakcyjne cenowo. Ich zaletą jest to, że bardzo szybko się nagrzewają oraz równie szybko stygną, przez co natychmiastowo wpływają na zmianę temperatury w danym pomieszczeniu. Większość modeli tych grzejników jest wyposażona w co najmniej trzystrefowy termostat. Należy dodać, że ten rodzaj urządzeń wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza we wnętrzach, co jest ich niewątpliwą zaletą.

kaloryfer

Termowentylatory

Ten typ kaloryferów elektrycznych jest bardzo popularny i najczęściej występuje w formie przenośnej. Grzejniki te zbudowane są ze specjalnego wiatraczka i spirali grzewczej. Niestety ich praca bywa dosyć głośna, tak więc raczej nie nadają się do codziennego stosowania. Podstawowym zastosowaniem tego typu grzejników należy zaliczyć dogrzewanie pomieszczeń w wyjątkowo zimne dni.

Grzejniki ceramiczne

Tego typu kaloryfery bazują na wykorzystaniu wkładu ceramicznego. Wkład bardzo szybko się nagrzewa oraz bardzo powoli stygnie. Nie oznacza to jednak wysokiej oszczędności. Otóż ten typ ogrzewania charakteryzuje się wysokim poborem prądu podczas nagrzewania, co wiąże się z wysokimi kosztami użytkowania.

Urządzenia halogenowe

Ostatni rodzaj kaloryferów elektrycznych to urządzenia halogenowe, które wykorzystują zjawisko promieniowania, przez co zaczynają działać natychmiastowo po włączeniu. Grzejniki te generują promienie podczerwone, nagrzewające rzeczy znajdujące się w okolicy, które oddają ciepło dalej do otoczenia.

Autor