Co warto wiedzieć o kozie przed dokonaniem zakupu?

Piece kominkowe, które w świadomości wielu Polaków funkcjonują jako „kozy” znajdują zastosowanie przede wszystkim jako źródło ciepła o charakterze uzupełniającym.

Cieszą się coraz większą popularnością, nie oznacza to jednak, że korzystanie z nich nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony wykorzystujących je osób. Kozy są przygotowane przede wszystkim do spalania drewna liściastego, może być to przy tym nie tylko drewno pochodzące z akacji i brzozy, ale również z buku, jesionu, wiązu i klonu. Okazuje się zresztą, że to, z jakiego drzewa pochodzi, nie jest wcale jedynym czynnikiem, który powinien mieć dla nas duże znaczenie. Wcale nie mniej istotne jest przecież i to, jaka jest jego wilgotność, wiadomo bowiem, że nie powinna ona przekraczać dwudziestu procent. W praktyce oznacza to wymóg sezonowania drewna.

piec wolnostojący

Czas trwania tego procesu bywa zróżnicowany, zazwyczaj jednak utrzymuje się w przedziale wynoszącym od osiemnastu do nawet dwudziestu czterech miesięcy. Trochę inny sposób działania jest charakterystyczny dla kóz na pellet. W takim przypadku materiał opałowy jest kupowany w workach, a jego dystrybucją zajmują się salony kominkowe. Uzupełnianie opału nie jest zaliczane do czynności szczególnie skomplikowanych. Zazwyczaj pozwalają na nie frontowe drzwiczki kozy, a pellet jest dosypywany wprost do paleniska. Innym rozwiązaniem wykorzystywanym dość powszechnie przez producentów jest umieszczanie drzwiczek przeznaczonych do tego celu z boku pieca, a nawet – montowanie specjalnej klapy umieszczonej w górnej części paleniska. Ostatnie z wymienionych rozwiązań zdobywa sobie szczególnie duże uznanie, pozwala bowiem na dokładanie większej ilości drewna lub pelletu, co w istotny sposób zmniejsza czasochłonność tej czynności. Przy zakupie kozy zawsze warto zainteresować się również w tym, w jaki sposób usuwa się gromadzący się w niej popiół. Tu najlepiej sprawdza się przeznaczony do tego celu pojemnik.

Autor