WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KOMINKACH NA BIOMASĘ

Biokanał - żywy ogień bez dymu i żużlu

Kominek w domu to prawdziwe marzenie, symbol komfortu i dobrobytu. Ale myśl, że tradycyjne paleniska, delikatnie mówiąc, nie są bezpieczne, nieporęczne, mają skomplikowaną konstrukcję z kominem i dosłownie przenikają do pomieszczenia z zapachem spalenizny, wielu ludzi zapomina o kominku. Biokan jest całkowicie pozbawiony tych wad! Biokanał to palenisko z żywym płomieniem, które nie wymaga specjalnej wnęki i komina. W kominku ekologicznym płomień jest zapewniony przez czyste paliwo ekologiczne, co oznacza, że nie pali się, nie pachnie i nie trzeba wkładać drewna do paleniska, a także jest bezpieczne.

Z czego zbudowany jest biokominek?

Urządzenie biokominkowe to kompaktowa obudowa, która posiada zbiornik paliwa i palniki. Korpus biokanału wykonany jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia długą żywotność urządzenia. Zbiornik paliwa jest wypełniony bioetanolem. Skład tego paliwa eliminuje spalanie i zapach podczas spalania. Kominek Eko jest urządzony tak wygodnie i bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Za pomocą zasuwanej pokrywki i specjalnego metalowego pogrzebacza znajdującego się w zestawie można gasić płomień lub regulować jego siłę. Konstrukcja i objętość zbiornika paliwa określają długość biopaleniska i czas trwania płomienia.

Czy mogę powiesić telewizor nad biokominkiem?

Tak, można powiesić telewizor nad biokominkiem. Proszę jednak zwrócić uwagę na środki ostrożności. Biokanel pali się żywym płomieniem, więc ciepło można poczuć bezpośrednio nad płomieniami. Jeśli nie chcesz zrujnować swojego plazmowego przyjaciela, skorzystaj z jednego z poniższych zaleceń:

Odległość od biokanału do telewizora, licząc od linii ognia i do dolnej krawędzi urządzenia powinna wynosić co najmniej 800 mm. Oczywiście, przewody nie mogą znajdować się również nad płomieniem poniżej tej linii.
Między telewizorem a biokominkiem należy umieścić panel ochronny lub półkę o szerokości co najmniej 150 mm. Półka będzie odbijać ciepło z kominka i będzie praktycznym dodatkiem do wnętrza.
Zaprojektuj wnękę na biokominek, której górny występ będzie chronił telewizor przed gorącym powietrzem.
Zainstaluj w oddzielnych niszach i TV i biokominek nad sobą. Tę opcję można uznać za najbezpieczniejszą, ponieważ oba urządzenia będą izolowane ze wszystkich stron.
Zalecenia dotyczące instalacji biokominka

Czy konieczny jest montaż okapu do biokominka?
Okap lub komin nie jest konieczny w przypadku biopaliwa. Podczas spalania biopaliwa wytwarza się jedynie ciepło, para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla.

Czy do biokominka potrzebne jest gniazdo?
Gniazdo nie jest konieczne w przypadku biopaliw mechanicznych, gdzie zapłon odbywa się ręcznie. Jednak w przypadku modeli automatycznych konieczne jest gniazdko do biokominków, ponieważ cała elektronika działa z sieci.

Czy szyba biokominka nagrzewa się?
Tak, szkło jest nagrzane, ale nie świeci. Szyba w biokominku może mieć różną grubość i odległość od ognia. Od tego zależy stopień ogrzewania. Średnio temperatura szkła nie przekracza 50 stopni.

Czy działanie biokominka powoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachów, sadzy lub dymu?
Podczas spalania wysokiej jakości bioetanolu wydziela się tylko para wodna i dwutlenek węgla, nie ma więc sadzy ani dymu. Podczas rozpalania i wygaszania kominka może wydzielać się lekki zapach acetonu. Jeśli zapach utrzymuje się przez cały czas palenia, prawdopodobnie jest to spowodowane paliwem złej jakości. Jeśli na butelce z paliwem jest napisane "alkohol izopropylowy", sadza i nieprzyjemny zapach są gwarantowane.

Czym wypełniasz biokominki?
Bioetanol jest używany do zasilania kominków. Jest to powszechnie stosowany oczyszczony alkohol etylowy (C2H5OH), który jest pozyskiwany z surowców organicznych - pszenicy, trzciny cukrowej, jęczmienia, ziemniaków itp. W przypadku biopaliwa, które nie jest przeznaczone do celów spożywczych, dodaje się do niego aceton 1:0,001 zgodnie z ustawodawstwem rosyjskim. Jeśli chodzi o naftę, benzynę, terpentynę lub olej napędowy i inne paliwa, niedopuszczalne jest wykorzystywanie ich do napędzania biopaliw.

Paliwa do biokominków

Jak długo wystarcza biopaliwo do biokominków?
Każdy model biokominka ma swoje własne zużycie paliwa. Średnio 1 litr biopaliwa może wystarczyć do podtrzymania spalania przez 2-5 godzin.

Czy jest to niebezpieczne?
O biokominku można powiedzieć, że jest równie niebezpieczny jak nóż. Jeśli użyjesz go prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem, tylko na tym skorzystasz. Ignorowanie zasad bezpieczeństwa i obsługi zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem. Jak to się mówi, co człowiek sieje, to i żąć będzie.

Bezpieczeństwo biokominków odzwierciedla każdy ich szczegół: obudowa ze stali nierdzewnej, ogniotrwałe szkło o odpowiedniej wysokości oraz metalowe obramowanie. Do gaszenia płomienia zestaw zawiera pogrzebacz o specjalnej konfiguracji i długości, która nie pozwoli Ci się poparzyć. Biopaliwo w procesie spalania nie emituje substancji toksycznych, ale warto zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do pomieszczenia.

Czy kominek w mieszkaniu jest niebezpieczny? Kiedy nasi klienci pytają nas o to, odpowiadamy, że dobrej jakości urządzenie z wysokiej jakości paliwem nie jest niebezpieczne. Nie potrzebujesz specjalnego pozwolenia ani komina w ścianie, aby go zainstalować. Chcemy jednak przypomnieć, że bezpieczeństwo przeciwpożarowe zależy przede wszystkim od przestrzegania instrukcji. I warto przeczytać, zanim użyjecie biokanu w domu.

Zalecenia dotyczące instalacji kominka na biomasę

Czy kominek ekologiczny daje ciepło czy nie?
Czy ekoogniwo daje ciepło? Tak, biokan płonie żywym ogniem. Jest nie tylko fascynująco piękna, ale i praktyczna, zwłaszcza w mieszkaniach, które nie mają niezależnego ogrzewania, a chcemy mieć ciepło we wrześniu. Za pomocą biokominka można ogrzać niewielkie pomieszczenie, ponieważ temperatura spalania bioetanolu wynosi średnio 456 stopni.

Jednak pełnowartościowe ogrzewanie biopaliwem jest bardzo drogie. Po pierwsze, koszt biopaliwa jest dość wysoki, a jeden litr wystarcza średnio na utrzymanie ognia tylko przez 2 godziny. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, płomień w biokominku nie powinien być pozostawiony bez nadzoru lub na noc.

Ilość ciepła, jaka wydobywa się z danego kominka zależy od długości jego palnika, im jest on dłuższy, tym większa moc biokominka. Wielkość ta waha się od 1 do 7 kW. Kominek o mocy 1 kW jest w stanie wypełnić ciepłem pomieszczenie o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Średnia wartość dla większości modeli wynosi 2,5 kW, co jest odpowiednie dla pomieszczeń o powierzchni około 25 metrów kwadratowych. Nie zapominajmy, że głównym celem eko-kominków jest dekoracja, a dopiero potem ogrzewanie. Jeśli będziesz o tym pamiętać, zawsze będziesz zadowolony z zakupu.

Zalety i wady
W porównaniu z tradycyjnymi kominkami, biokominki stały się po prostu opcją korzystną dla wszystkich. Ale, co powiedzieć o innych cechach tych urządzeń, rzućmy okiem na zalety i wady biokominków dla domu.

Zalety (plusy):

  • Ogień na żywo;
  • Brak szkodliwych oparów;
  • Bezpieczeństwo;
  • Przyjazny dla środowiska;
  • Nie ma tlenku węgla; Nie ma potrzeby stawiania komina; Bezpieczny; Przyjazny dla środowiska; Nie wytwarza spalin;
  • Nie ma potrzeby instalowania komina;
  • Nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia na instalację;
  • Montaż w dowolnym miejscu;
  • Instalacja własnymi rękami;
  • Kominek wolnostojący może być przeniesiony;
  • Skuteczne rozwiązanie we wnętrzach;
  • Duży wybór modeli i opcji instalacji.

Wady (minusy):

  • Koszt biopaliwa;
  • Na zakup i instalację kominka na biomasę do mieszkania trzeba będzie wydać pieniądze;
  • Ogień w palenisku nie może być pozostawiony na noc;
  • Ogień na żywo jest tak wciągający, że możesz przegapić swój ulubiony program.

 

 

Autor