Sposób na dogrzanie mieszkania - piecyki na drewno

Po zachłyśnięciu się innymi rodzajami paliwa, ostatnimi czasy coraz chętniej wracamy do drewna. Specjaliści obserwujący rynek grzewczy zauważają trend montażu pieców zasilanych tym paliwem zwłaszcza w gospodarstwach na terenach leśnych i wiejskich, aczkolwiek piece tego typu montuje się również w miejskich domach. Najważniejszą przyczyną tego stanu rzeczy jest na pewno wzrost cen innych paliw – oleju grzewczego i gazu, a także energii elektrycznej. Nie bez znaczenia są też coraz skuteczniejsze technologie produkcji pieców i kotłów drzewnych, a także samego drewna opałowego, które cechuje się coraz lepszą wilgotnością i pozostałymi parametrami. Drewno opałowe rozliczane jest w metrach sześciennych, jednak o jego wartości o wiele więcej powie nam masa opałowa, która podawana jest jako współczynnik masy właściwej do objętości drewna.

Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją dość wyraźne różnice między opałowym drewnem liściastym, a iglastym – jeśli zależy nam przede wszystkim na kaloryczności opału, powinniśmy zdecydować się na to pierwsze. Jako świetny przykład może posłużyć nam drewno bukowe, którego metr sześcienny posiada opałową wartość identyczną z aż dwustoma piętnastoma litrami oleju opałowego. Wzrost zainteresowania drewnem opałowym wynika na pewno w dużej mierze również z jego atutów ekologicznych – w przeciwieństwie do oleju czy gazu, drewno jest paliwem w stu procentach odnawialnym. Jako drewno opałowe wykorzystywane są wyłącznie elementy nieprzetworzone – drewno lakierowane bądź bejcowane nie przechodzi selekcji, co przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Drewno opałowe powinno być odpowiednio wilgotne – optymalna zawartość wody to dwadzieścia procent. Taki poziom osiąga się poprzez dwuletnie sezonowanie. Aby ogrzewanie domu drewnem przyniosło oczekiwane efekty, ważne jest również właściwe przechowywanie paliwa – powinno leżeć w suchym i przewiewnym miejscu, na przykład szopie.

piecyki na drewno

Piece wolnostojące, określane jako kozy mają swój nietypowy urok

Tak naprawdę stosowane są już od setek lat, ale ich popularność nie mija. Jak się okazuje obecnie nadal budzą one zainteresowanie. Przyczyną tego będzie między innymi fakt, że nie brakuje ciekawych propozycji takich pieców w sprzedaży. Obecnie producenci starają się bowiem przygotować coraz więcej form estetycznych, które będą gwarantować, że takie piece się ładnie zaprezentują a jednocześnie będą miały swoją role praktyczną jako dodatek do domowego ogrzewania. Dla wielu osób jednak kozy nie będą już tylko źródłem ciepła, ale stają się efektowną dekoracją wnętrza, która będzie nadawała mu wyjątkowego charakteru i tworzyć będzie doskonały nastrój. Kojarzy się je nie tylko z wiejskimi domami jak jeszcze nie tak dawno. Coraz częściej spotykamy kozy bowiem również w nowoczesnych eleganckich domach, które mają charakter letniskowy czy działkowy.

Kozy są wyjściem dla tych, którzy lubią ogień w swoim domu, ale nie mogą sobie pozwolić na typowy kominek. W przeciwieństwie do kominka to właśnie koza nadaje się do montowania praktycznie w każdym domu. Wystarczy ja podłączyć jedynie do przewodu kominowego. Współcześnie oferowane kozy mają często duże przeszklone drzwi, dzięki temu można oglądać płomienie jak w kominku. Kozy są także lżejsze, dzięki temu, jeśli chcemy je montować to nie musimy myśleć o dodatkowym wzmacnianiu stropu. Nowoczesne modele dają już możliwość ogrzewania nawet dużych pomieszczeń. Przed laty miały one również inne funkcjonalności i pozostało tak również obecnie. Coraz częściej bowiem mamy w sprzedaży takie kozy, na których między innymi przygotować można posiłki. Jak się wydaje takie rozwiązanie również wzbudza duże zainteresowanie. Kozy to dla wielu osób idealny piec, który jest dodatkowo ekologiczny i wykorzystuje takie źródła energii, które maja odnawialny charakter.

Autor