Ogrzewanie podłogowe kontra grzejniki - podstawowe różnice

Centralne ogrzewanie z kaloryferami zostało wprowadzone w latach 30-tych i od tego czasu jest używane, jako standardowy system ogrzewania w większości domów jednorodzinnych. W ostatnich czasach coraz częściej korzysta się jednak z ogrzewania podłogowego, które oferuje niezrównany komfort i luksus. Najważniejsze różnice między tymi dwiema formami ogrzewania dotyczą sposobu rozprowadzania ciepła oraz wydajności i komfortu związanego z systemem ogrzewania. 

Dystrybucja ciepła

Wybór systemu grzewczego określa sposób dystrybucji ciepła. Ogrzewanie podłogowe wytwarza ciepło promieniujące. Termin „promieniujące ciepło” znajduje zastosowanie, ponieważ promieniowanie jest odpowiedzialne za znaczną część "komfortu cieplnego" osiągniętego przez tę formę ogrzewania. Grzejniki pracują, ogrzewając otaczające je powietrze za pomocą konwekcji. Powietrze ogrzane promiennikiem unosi się w kierunku sufitu, a gdy to ciepłe powietrze ostygnie, opada do poziomu podłogi, aby ponownie ogrzać się przez konwekcję grzejnika. Powoduje to nieustanny przepływ ciepłego i zimnego powietrza oraz nieuchronne powstawanie gorących i zimnych miejsc w domu. Obszary w pobliżu grzejników są, rzecz jasna, cieplejsze, niż obszary w innych miejscach pomieszczenia. Ponieważ niektóre obszary wymagają dużo więcej czasu na ogrzanie grzejnikami, a inne obszary są przegrzane, poziom komfortu zdecydowanie spada. Nierównomierna dystrybucja ciepła jest bardzo często powodem rezygnacji z tradycyjnego ogrzewania centralnego i wyboru ogrzewania podłogowego.

Wydajność i komfort systemu ogrzewania

Sposób dystrybucji ciepła wpływa na wydajność i komfort systemu grzewczego. Promieniowanie ciepła ogrzewa bezpośrednio obiekt i utrzymuje naturalną wilgotność w pomieszczeniu, podczas gdy konwekcja ciepłego powietrza ma tendencję do zmniejszania wilgotności. Jeżeli cała podłoga pomieszczenia jest ogrzewana, wówczas promieniujące ciepło jest od razu rozprowadzane równomiernie. Tymczasem, konwencjonalne ogrzewanie ogrzewa początkowo jeden obszar, a następnie potrzebuje czasu na cyrkulację, aby osiągnąć wymagany poziom komfortu. Rosnąca temperatura powietrza dzięki konwencjonalnemu ogrzewaniu może powodować dyskomfort i przegrzanie, co z kolei prowadzi do obniżenia poziom tlenu, a ostatecznie problemów z oddychaniem, jeśli powietrze jest zbyt ciepłe. Promieniujące ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne i zmniejsza ryzyko przegrzania ciała. Ten rodzaj ogrzewania jest bardzo bliski ideału. Dzięki niemu domownicy mogą czuć się bardziej komfortowo. 

Autor