Typy i cechy biopaliw

​Główną wadą dobrego biopaliwa jest jego cena. Wynika to z wysokiego kosztu substancji, stosowanych metod filtracji i materiałów fermentacyjnych. Uzyskiwany w produkcji bioetanol jest tak czysty, że w celu zmniejszenia higroskopijności paliwa rozcieńcza się go wodą (ok. 3%) i specjalnymi dodatkami.

Jeszcze jednym ważnym punktem, o którym należy zawsze pamiętać, jest łatwopalność cieczy. Biopaliwo zaczyna parować w temperaturze +17°C, a lotne opary są tak samo łatwopalne. Wszystko to wymaga szczególnej ostrożności ze strony użytkownika, zwłaszcza w momencie tankowania i zapłonu.

W przeciwnym razie, zalety i wady biopaliw zależą od producenta i produkcji. Brak zapachu nie jest charakterystyczny dla wszystkich oferowanych produktów. Deweloperzy dodają specjalne dodatki aromatyczne, które mogą prowadzić do lekkich nut wanilii, cynamonu, przypraw, zbóż, pieczenia. Osobno dostępne jest biopaliwo o silniejszym zapachu.

Proszę zwrócić uwagę! Silny zapach alkoholu podczas spalania wydziela tylko paliwo niskiej jakości.

Przegląd biopaliw

Wielu producentów biokominków oferuje własne paliwo do zasilania urządzeń. W większości przypadków wskazane jest wybieranie towarów jednej firmy - zapewnia to pełną zgodność z właściwościami określonymi przez deweloperów. Jeśli biopaliwo danej marki z jakiegoś powodu nie podoba się lub nie pasuje, istnieje wiele alternatyw. Zastanówmy się nad popularnymi ofertami na rynku.

Bionlov 

Biopaliwo klasy premium, opracowane przez polskich i szwajcarskich specjalistów. Produkcja cieczy oparta jest na zaawansowanej technologii filtracji z wykorzystaniem oczyszczania molekularnego. Do produkcji paliw wykorzystywane są wyselekcjonowane surowce. Bionlov®Premium to bezkompromisowa jakość.

Bioetanol tej marki przeszedł serię testów w zakładach wiodących europejskich producentów. Przeprowadzone testy potwierdziły wysoką jakość eko-paliwa. Bezpieczeństwo paliwa zostało potwierdzone przez państwowe instytuty badawcze w całej Europie, a producenci biopaliw rekomendują Bionlov®Premium na równi z paliwami markowymi. Produkty są certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami. W wyniku spalania 1 litra paliwa powstaje woda i niewielka ilość dwutlenku węgla oraz około 3 kW ciepła, czyli o 10-20% więcej niż w przypadku analogów.

Głębokie oczyszczanie paliwa gwarantuje długowieczność urządzenia i łatwość konserwacji. Płyn dostarczany jest w pojemnikach 1 i 5 litrowych.

Fanola

Producentem bioetanolu pod marką FANOLA® jest znany deweloper biopaliw - firma Planika. Amerykańsko-polski producent jest liderem, eksportującym swoje produkty na cały świat.

Paliwo zostało opracowane w laboratoriach firmy, a jego formuła jest opatentowana przez markę. Produkty przeszły wieloetapowe badania i testy w fabryce, gdzie udowodniono bezpieczeństwo eko-paliw i całkowity brak szkodliwych substancji, zarówno w składzie, jak i podczas spalania. Wyniki testów zostały potwierdzone przez międzynarodowych ekspertów.

Certyfikaty:

  • EcoLogo®;
  • TÜV;
  • CNBOP;
  • PZH;
  • OMNI-Test Laboratories Inc.

Testy wykazały całkowite spalanie bez tworzenia się dymu, zapachu i sadzy. Podczas spalania wytwarza się niewielka ilość dwutlenku węgla, porównywalna z oddychaniem człowieka.

Bezpieczeństwo Fanoli zostało potwierdzone przez krajowe instytuty badawcze, w związku z czym biopaliwo tej marki może być stosowane w kominkach na biomasę umieszczanych w miejscach przebywania dzieci, instytucjach publicznych i miejscach zatłoczonych. Potwierdzono, że biopaliwo jest bezpieczne dla środowiska. Płyn nadaje się do stosowania w każdym rodzaju produkcji biopaliw, niezależnie od jej rodzaju i lokalizacji.

Przyczyną popularności Fanoli jest jej niezmiennie wysoka jakość i przystępna cena. Płyn dostarczany jest w pojemnikach o pojemności 1 i 5 litrów. Obecnie FANOLA® jest paliwem nr 1 dla biopaliw na rynku krajowym.

Kratki bioDeco

Swoją ofertę ma również inny popularny polski producent biopaliw Kratki. Firma powstała w 1998 roku, intensywnie poszerzając listę produktów. Dziś marka dostarcza towary do 60 krajów na całym świecie, a jej działalność została wyróżniona nagrodami na poziomie krajowym i międzynarodowym. Kratki to produkcja na europejskim poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Pierwszą trójkę zamyka bioDeco. Płyn przeznaczony jest do urządzeń własnych firmy i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Produkty są certyfikowane i testowane w miarodajnych instytutach badawczych. Zgodność produktu z międzynarodowymi normami potwierdza certyfikat Nr PZH/HT-3066/2015. Świadczy to o spełnieniu wszystkich wymagań dotyczących produkcji, składu i stosowania.

BioDeco jest dostępny w 3 wariantach:

  • bezzapachowy;
  • zapach drewna;
  • z zapachem kawy.

Firma oferuje również specjalne oleje dodawane do bezwonnego paliwa. Produkt ten przeznaczony jest dla miłośników aromaterapii.

LuxFire i Good Fire

W Rosji rozpoczyna się produkcja eko-paliw. Potwierdza to paliwo LuxFire produkowane przez firmę Lux Fire RUS, producenta biopaliw. Firma działa od 2015 roku i tworzy urządzenia o dowolnej złożoności: pod marką Lux Fire produkowane są niedrogie eko-kominki, a pod marką Good Fire - specjalne modele z limitowanej edycji, posiadające oryginalny design.

W oparciu o własne doświadczenia firma opracowała własne paliwo do biokominków. Technologia produkcji i receptura płynu zostały opracowane we własnym laboratorium fabrycznym. LuxFire jest opatentowanym paliwem o dobrych właściwościach użytkowych. Produkty posiadają kartę charakterystyki, a także certyfikat TU 2389-015-89167980-2016, wskazujący na zgodność paliwa z normą euroazjatycką.

Biopaliwo zostało opracowane na potrzeby rynku krajowego, ale producent stopniowo rozszerza swoją obecność na kraje WNP. Firma oferuje płyn pod marką LuxFire w opakowaniach 1, 1,5 i 5 litrowych, a także specjalne paliwo premium Good Fire w opakowaniu 1 litrowym.

ECOline

Wśród producentów oferujących płyny z dodatkami aromatycznymi wyróżniają się produkty ECOline. Firma oferuje wysokiej jakości bioetanol z dodatkami i bez dodatków. Zgodność z normami jakościowymi potwierdza certyfikat uzyskany w badaniu Państwowego Instytutu Badawczego w Polsce, który nakłada na produkty poważne wymagania.

Jakie smaki oferuje firma:

  • lawenda;
  • czekoladowe marzenie;
  • mocniejsze - czekoladowe marzenie;
  • zapach świąteczny (Boże Narodzenie);
  • róża;
  • wanilia;
  • lasy;
  • kawa;
  • cynamon i pomarańczę.

Oprócz zapachowego bioetanolu, producent oferuje olejki zapachowe do samodzielnego dodawania do istniejących paliw, a także biokominki, piece i płyny techniczne.

Produkty firmy dostępne są w opakowaniach 1-litrowych i 5-litrowych.

ZeFire

Marka działa na rynku od ponad 5 lat i w tym czasie zdążyła się dobrze sprawdzić. Początkowo były to proste, ale praktyczne urządzenia z ręcznym sterowaniem. Dziś firma oferuje sprzęt najwyższej jakości w przystępnych cenach. Dotyczy to również paliwa.

Rodzaje biopaliw ZeFire:

  • Expert - niedrogie rozwiązanie o standardowej jakości;
  • Premium - elitarny płyn do biopaliw;
  • Premium z zapachem kawy.

Wersja Expert występuje w opakowaniu o pojemności 1,5 litra, natomiast paliwo Premium ma pojemność 1,1 litra. Dzięki głębokiej filtracji mieszaniny płyn jest całkowicie przejrzysty i nie zawiera żadnych pozostałości. Produkty ZeFire mają dobre opinie użytkowników.

FireBird

Marka należy do rosyjskiej firmy Belfort Fireplace, działającej od 2007 roku. Firma ściśle współpracuje z wiodącymi producentami biokominków, produkując również własne rozwiązania. Marka FireBird pojawiła się stosunkowo niedawno - w 2014 roku, ale zdążyła już ugruntować swoją pozycję na rynku, będąc dobrze rozpoznawalną. Produkcja biopaliwa pod tą marką organizowana jest od 2015 roku.

Asortyment FireBird obejmuje:

  • standardowe paliwo w butelce o pojemności 1,5 litra;
  • FireBird-EURO - kanister 5 l z przedłużoną szyjką;
  • Seria Aroma - płyn smakowy w butelce o pojemności 1 litra.

Dobry stosunek jakości do ceny - tak można scharakteryzować produkty tej marki.

Jak wybrać właściwe paliwo do Twojego kominka

Wybór odpowiedniego biopaliwa do eko-kominka nie jest łatwym zadaniem. Na początek warto spróbować markowych produktów od producenta, który wyprodukował dany biokominek. Ta opcja jest najmniej ryzykowna, a jakość paliwa w większości przypadków spełnia oczekiwania klientów. Jeżeli kominiarz nie produkuje własnego płynu paleniskowego, można zacząć od biopaliwa zaproponowanego w recenzji.

Nieodłączną cechą wielu właścicieli biokominków jest chęć eksperymentowania. Jest to całkiem naturalne zjawisko. W tym przypadku, zalecamy, aby zacząć od zakupu 1 litr opakowania, a jeśli podoba Ci się wynik, tylko wtedy można zrobić bardziej poważne dostawy.

Autor