Jak wybrać biokominek?
Wybór kominka na biomasę do mieszkania, domu lub domku letniskowego zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, w którym kominek zostanie zainstalowany. Modele średniej wielkości o mocy ok. 2,5 kW nadają się do instalacji w pomieszczeniach o powierzchni 20 m2 lub większej. Do mniejszych pomieszczeń, takich jak kuchnia w mieszkaniu, bardziej odpowiednie są stołowe urządzenia przenośne o minimalnej mocy. Tak jest w przypadku, gdy przestrzeń jest ograniczona i chcesz cieszyć się żywym ogniem podczas kolacji.
Piętrowe kominki przenośne są bardzo wygodne dla mieszkań, domów lub domków letniskowych. Z reguły urządzenia te są kompaktowe, więc nadają się do pomieszczeń, które nie są bardzo przestronne. Jest to dobre rozwiązanie dla mieszkań i domów, gdzie nie ma wnęk, w których można zainstalować wpuszczany biokanał. Możesz kupić taki biokanał, nawet jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, gdzie go postawić. Nie należy jednak zapominać o standardach bezpieczeństwa zalecanych w instrukcji.
Jaka jest różnica między kominkiem biokanałowym a elektrycznym?
Czy kupić biokominek czy kominek elektryczny do domu? Przed takim dylematem staje wielu naszych nabywców, którzy chcą zainstalować palenisko w swoim domu. Oba urządzenia mają swoje wady i zalety. Poza tym są to różne urządzenia. Wiele różnic i w zasadzie działania, więc porównanie, który kominek jest lepszy, nie jest tu do końca na miejscu. Rozważymy jedynie charakterystyczne cechy biokominków, których nie posiada ich elektryczny odpowiednik.
Przede wszystkim eko-kominek pali się żywym ogniem. Nie zastąpią go nawet najbardziej realistyczne języki płomieni i pióropusze dymu odtworzone za pomocą efektów 3D, plastikowe polana w palenisku itp. Ogień to ogień i nie można się z tym kłócić.
Do biokominka trzeba wlać paliwo. Dla kominka elektrycznego wystarczy podłączyć się do sieci elektrycznej i jest to urządzenie elektryczne do użytku domowego. Najczęściej takie urządzenia ustawia się przy ścianie, a wokół nich tworzy się odpowiedni entourage. Jeśli chodzi o biokaminy, wszystko jest z nimi o wiele łatwiejsze. Większość modeli nie zależy od gniazdka, więc można je umieścić dosłownie wszędzie. Kominki przenośne posiadają szybę ochronną i oryginalny design, dzięki czemu można je dowolnie przemieszczać i ustawiać według własnego uznania.
Jeśli chodzi o walory dekoracyjne, to niezależnie od tego, jak na to spojrzeć, żywe płomienie wyglądają znacznie bardziej spektakularnie. Biokominki mają również tę zaletę, że można je instalować nie tylko w mieszkaniach czy domach. Doskonale prezentują się jako element wyposażenia sal biznesowych, biur, sal prezentacyjnych, kawiarni i restauracji.
Jak zainstalować biokominek?
Sposób montażu biokominka zależy przede wszystkim od jego konstrukcji. W przypadku zakupu wolnostojącego modelu przenośnego, należy go złożyć zgodnie z instrukcją i rozpocząć użytkowanie. Upewnij się, że pomieszczenie, w którym będzie palił się taki kominek, ma wystarczający przepływ powietrza i odpowiada powierzchni przewidzianej dla danego kominka.
W przypadku modeli wpuszczanych, instalacja jest bardziej skomplikowana. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się odpowiednia nisza, to można powiedzieć, że masz szczęście, możesz zainstalować kominek bezpośrednio w ścianie. Jeśli jednak nie ma wnęki, można zamontować biokanał w płycie gipsowej, a raczej w portalu z płyty gipsowo-kartonowej lub GFB. Płyty GFB są materiałem niepalnym, więc montaż wykonanego z nich portalu jest całkowicie bezpieczny.
Aby instalacja biokominka przebiegła bezproblemowo, należy go najpierw w całości zmontować. Pomoże to w dokonaniu prawidłowych pomiarów do wykonania korpusu. W niektórych modelach do zabudowy, oprócz szyby ognioodpornej, w zestawie znajdują się kasowniki. Do ich prawidłowego montażu wymagane są wyraźne oznaczenia. W przypadku braku listew wykończeniowych obudowę można pokryć sztukaterią, kamieniami dekoracyjnymi, murem ceglanym itp.
Inną metodą instalacji jest zamontowanie kominka na biomasę w słupku. W tym przypadku korpus kominka na biomasę montowany jest bezpośrednio do blatu szafki, czyli na jego powierzchni. Biorąc pod uwagę, że biokanał wytwarza dużo ciepła, taka szafa będzie wyposażona w specjalne urządzenie. Jeśli wykonasz blat z tradycyjnych materiałów, to pod wpływem ciepła bardzo szybko zrobią się balony, w dodatku nie jest to bezpieczne. Powierzchnia szafki, na której zainstalowane jest palenisko, musi być wykonana z metalu. Metalowy korpus eko-kominka musi być zaizolowany. Nie jest konieczne układanie izolacji termicznej na całej szafie, wystarczy przykryć skrzynię pod biokominkiem.
Zasady instalacji:
- Nie należy ustawiać biokominka ściśle przy ścianie. Odległość od szyby do ściany musi wynosić co najmniej 2 cm.
- Kominek podwieszany powinien być zamontowany na wysokości co najmniej 0,3 metra od podłogi, a odległość do sufitu powinna wynosić co najmniej 1 metr.
- Podczas instalowania kominka należy używać poziomicy, ważne jest aby kominek był wypoziomowany, w przeciwnym razie może to wpłynąć na jego działanie.
Jak używać biokominka?
Nalej sobie kieliszek wina (filiżankę herbaty lub kawy). Rozpalić w kominku. Opcjonalnie dodaj trochę łagodnej muzyki z ulubionej listy odtwarzania. Teraz usiądź w przytulnym fotelu i po prostu obserwuj piękno płomieni, ciesząc się ich ciepłem. Niewątpliwie wieczór można zaliczyć do udanych! Oczywiście taki wypoczynek w towarzystwie bliskiej osoby lub rodziny będzie jeszcze bardziej przyjemny. Jest to jednak Twój biokanał, więc decyzja należy do Ciebie.
Napełnianie biokominka
Paliwo jest wlewane do bloku paliwowego. Możesz nalać go bezpośrednio z butelki lub użyć lejka, aby uniknąć rozpryskiwania biopaliwa. Jeśli paliwo rozleje się na części biokominka lub na szybę, można je po prostu wytrzeć miękką szmatką.
Rozpalanie biokominka
Do zapalania pieca w saunie należy używać przedłużonej zapalniczki z elementem piezoelektrycznym. Zaleca się rozpalanie paleniska natychmiast po napełnieniu go paliwem. Bioetanol szybko odparowuje, dlatego nie ma konieczności przechowywania paliwa w palenisku. Podczas rozpalania paleniska nie należy się nad nim pochylać ani wystawiać głowy za szklaną obudowę.