Jak przygotować kominek do palenia w zimie?

Wiele osób posiadających kominki nie wie jak przygotować je do zimy. Niektórzy używają swoich kominków tylko do dodatkowego ogrzewania, lub palą w nich bardzo mało. Ważne jest, aby zadbać o swój kominek i przygotować go do sezonu.

Co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności, aby przygotować kominek do użytku?

Należy wspomnieć, że kominek powinien być przygotowany dopiero w pierwszy mroźny dzień. W sezonie jesienno-zimowym konieczne będzie wezwanie kominiarza. Może on mieć zapełniony cały swój grafik. Ważne jest również przygotowanie odpowiedniej ilości paliwa, które będziemy spalać. Mowa tutaj o drewnie. To powinno być zakupione na wiosnę. Dzięki temu drewno będzie miało lepsze właściwości i będzie bardziej kaloryczne. Kominiarz jest najlepszą osobą do czyszczenia komina. Przywróci on drożność komina i oczyści go z wszelkich sadzy, resztek drewna czy popiołu. Następnie osobno możemy wyczyścić palenisko.

Co możemy zrobić, aby kominek był dla nas gotowy?

Musimy pozbyć się wszelkich resztek drewna. Można do tego wykorzystać odkurzacz z wyraźnymi końcówkami. Do czyszczenia szyby używamy odpowiednich płynów. Damaro Kominki Śląsk stosuje płyn do mycia szyb. Powinniśmy również sprawdzić komin i palenisko pod kątem pęknięć lub uszkodzeń. Jednak wszelkie uszkodzenia paleniska lub komina powinny być naprawione przed uruchomieniem silnika. Przyjrzyjmy się uszczelkom na drzwiczkach, aby upewnić się, że są w dobrym stanie i że wszystko zamyka się bezpiecznie.

O czym powinniśmy pamiętać przygotowując kominek do palenia zimą?

Mimo, że uszczelki są bardzo odporne na wysokie temperatury mogą czasami powodować, że drzwiczki nie będą idealnie dopasowane do obudowy kominka. Może to prowadzić do ucieczki ciepła lub utraty energii. O drewnie wspomniano już wcześniej, ale nie wyjaśniliśmy, dlaczego ważne jest, aby zacząć je magazynować wcześniej. Drewno jest tańsze wiosną, więc Twój budżet nie ucierpi. To drewno powinno być przechowywane do zimy, aby zachować jego niższą wilgotność. Mokre drewno jest mniej energooszczędne i wytwarza dużo więcej dymu niż drewno suche. Dlatego takie drewno powinniśmy przechowywać od początku każdego roku.

Zobacz także. -> Ceny Kominki Katowice

Autor