Wady alkoholu w biokominkach

Analizując komentarze właścicieli biokominków, można zauważyć pewną tendencję związaną z negatywnymi doświadczeniami z eksploatacji. Zły dobór biokominka pod względem mocy czy miejsca montażu, zamiast oczekiwanego komfortu przyniósł dyskomfort.

Wymieńmy główne zarzuty:

  • Łzawość;
  • odczuwalny wzrost temperatury w pomieszczeniu;
  • zapach alkoholu w wyłączonym urządzeniu;
  • spalanie tlenu;

Wszystko to wskazuje na zły wybór modelu lub miejsca - nawet przy zastosowaniu paliwa wysokiej jakości problem nie może zostać rozwiązany. W większości przypadków przyczyną jest zakup sprzętu o dużej wydajności lub nieprzestrzeganie zasad eksploatacji.

Jeśli mówimy o samym biopaliwie, to nie ma z nim problemów, gdy stosuje się paliwo markowe. Inna sprawa - wypełnienie kominka podróbkami i paliwem, wykonane metodą "rzemieślniczą". W tym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia własnego zdrowia.

"Objawy" przy używaniu alkoholu niskiej jakości:

  • Łzawość;
  • ból oczu;
  • brak tlenu;
  • drapanie w gardle;
  • kaszel;
  • katar;
  • bóle głowy;
  • zawroty głowy.

A to nie są wszystkie możliwości. Szczególnie wrażliwe w takich sytuacjach są osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Substancje uwalniane podczas spalania alkoholu niskiej jakości mogą wywołać reakcję alergiczną.

W przypadku podejrzenia zakupu niskiej jakości etanolu do kominka, należy wyłączyć kominek, odcinając dostęp tlenu do palnika. Następnie należy otworzyć okno i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.

Nie da się odtworzyć technologii produkcji wysokiej jakości bioetanolu w warunkach domowych. Co więcej, procesy te nie mają ze sobą nic wspólnego. Wykonanie bioetanolu "własnymi rękami" jest znacznie tańsze i wymaga minimum czasu. Opiszmy najprostszą metodę.

Jak zrobić biopaliwo własnymi rękami

Najprostsza technologia polega na wykorzystaniu takich substancji.

  • Etanol - alkohol medyczny. Sprzedawany w każdej aptece, kosztuje tanio.
  • Oczyszczona benzyna do zapalniczek. Wybierz płyn bez koloru i zapachu.
  • Substancja zapachowa w postaci olejków eterycznych. Nie zawsze jest on stosowany w mieszance.

Tworzenie paliwa przebiega w następujący sposób.

  • Do zbiornika wlewamy 95% alkoholu i 5% benzyny.
  • Dodaj olejki aromatyczne - kilka kropel.
  • Dokładnie wstrząsnąć mieszaniną.
  • Napełnić zbiornik.

Wadą otrzymanej kompozycji jest jej niestabilność. W ciągu kilku minut następuje rozdzielenie frakcji, dlatego ciecz nie może być przechowywana. Jest to najprostszy przepis na biopaliwo, ale nie jedyny. Istnieje wiele innych sposobów produkcji, pozwalających na zwiększenie podobieństwa, a także na obniżenie kosztów mieszanki.

Otrzymany alkohol jest wystarczająco bezpieczny, ale lepiej używać go w domowych kominkach, najlepiej na zewnątrz.

Czy dodatki i środki aromatyzujące mogą być stosowane oddzielnie?
Takie pytanie często pojawia się wśród posiadaczy tego urządzenia. Wielu producentów przewidziało do tego oddzielne komórki dozownika, umieszczone w pobliżu palnika. Wylany olejek eteryczny po ogrzaniu ścianek zaczyna intensywnie odparowywać, co prowadzi do powstania silnego trwałego zapachu. Nie zawsze jest to właściwe: właściciele kominków coraz częściej preferują brak obcych zapachów.

Jeśli chodzi o gotowe dodatki, zaleca się stosowanie tylko tych, które zostały opracowane specjalnie dla kominków i bioetanolu. W takich przypadkach bardziej racjonalnym rozwiązaniem jest zakup biopaliwa zapachowego niż samodzielne rozcieńczanie płynu. Gwarantuje to zgodność z pozytywnymi właściwościami bez ryzyka.

Biopaliwa na benzynie lub alkoholu: co jest lepsze

Bioetanol nie jest jedynym rodzajem biopaliwa stosowanym w kominkach ekologicznych. Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które są mniej popularne. Wśród nich nieobecne są biopaliwa napędzane benzyną. Popularnym analogiem alkoholu jest biodiesel, często stosowany w krajach europejskich.

W krajach WNP najbardziej odpowiedni jest bioetanol, co tłumaczy się obecnością bazy surowcowej i produkcji. Dlatego paliwo do biokominków jest łatwiejsze do kupienia, a co najważniejsze - tańsze.

Przy zakupie ekoogniwa należy zwrócić uwagę na rodzaj zużywanego paliwa. Nie jest możliwe stosowanie innych rodzajów paliwa w palenisku z powodu różnicy w temperaturze spalania, składu substancji i zasad pracy.

Podsumowując

Bioetanol jest bezpiecznym i nieszkodliwym paliwem przeznaczonym do stosowania w kominkach dekoracyjnych. Biopaliwa na alkoholu charakteryzują się prostotą i łatwością obsługi, a większość pozytywnych właściwości sprzętu zapewnia stosowane w urządzeniach paliwo. Biopaliwo do paleniska występuje w postaci cieczy lub żelu, ale w obu przypadkach substancja ta zachowuje wspólną listę zalet.

Paliwo do ekopaleniska spala się równomiernie, bez iskier i dymu, co pozwala na zainstalowanie urządzenia w mieszkaniu, bez konieczności uzyskania pozwolenia od straży pożarnej. Kontemplacja płomieni ma pozytywny wpływ na zdrowie: ogień uspokaja, łagodzi stres, napięcie i sztywność, przyczyniając się do dobrego odpoczynku i poprawiając sen.

Aby eksploatacja kominka na biomasę nie powodowała dyskomfortu, konieczne jest stosowanie markowego paliwa, spełniającego międzynarodowe standardy. Wielu producentów sprzętu produkuje również paliwo do jego obsługi. Zakup w niesprawdzonych punktach sprzedaży może spowodować uszkodzenie sprzętu i zaszkodzić zdrowiu.

Biopaliwo jest kluczowym elementem eko-ogniwa, więc nie należy na nim skąpić.

Autor