Jak wybrać paliwo do kominka i na co zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się głównym kryteriom.

Obecność certyfikatu. Jest to obowiązkowy wymóg, który gwarantuje bezpieczeństwo i nieszkodliwość płynu. Nie warto ryzykować swojego zdrowia, drogiego sprzętu i mieszkania. Oszczędności w tym przypadku są nie do przyjęcia.

Całkowite spalanie biopaliwa. Jeśli na palenisku lub szybie szybko pojawiła się oleista warstwa, a z ognia wydobywa się dym lub nieprzyjemny zapach, oznacza to niepełne spalanie.

Natężenie przepływu cieczy. W tym przypadku należy oprzeć się na parametrach technicznych modelu kominka na biomasę. Jeśli zaobserwujemy wydłużony czas spalania, może to świadczyć o nieodpowiedniej zawartości alkoholu w składzie lub nieracjonalnym doborze dodatków.

Brak zapachu alkoholu podczas pracy urządzenia. Nietypowe zapachy mogą wskazywać na niedopasowanie składu lub podróbkę.

Wysoka wydajność cieplna. Przy niepełnym spalaniu często dochodzi do obniżenia temperatury paleniska.

Nienaturalny kolor płomienia lub rozpryskiwanie. Jeśli wykluczy się wadliwy kominek na biomasę, oznacza to, że mamy do czynienia z produktem podrobionym lub niespełniającym norm.

Reputacja sprzedawcy. Dbałość o wizerunek firmy wyklucza współpracę z nierzetelnymi dostawcami biopaliw. Z reguły sprzedawcy działający w dobrej wierze otrzymują bezpośrednie dostawy z fabryk, co eliminuje fałszowanie towarów przez pośredników, a także wzrost cen produktu.

Nie jest bezzasadne, aby upewnić się, że rodzaj paliwa i biopaliwa odpowiadają sobie. Przykładowo, jeśli płyn do ekofirmy zawiera IPS, to napełnienie bioetanolem (nawet wysokiej jakości) może powodować pewne oznaki niskiej jakości biopaliwa. Aby tego uniknąć, zalecamy kontakt z operatorem w celu uzyskania bezpłatnej konsultacji. Zapobiegnie to ewentualnemu dyskomfortowi i uszkodzeniu paleniska.

Jak stosować biopaliwo

W celu zatankowania biopaliwa należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

  • Weź konewkę i otwórz butelkę z płynem.
  • Wsypać równomiernie biopaliwo do paleniska.
  • Przetrzyj palenisko suchą, chłonną szmatką, aby usunąć wszelkie skropliny.
  • Zamknąć butelkę i umieścić ją w magazynie.

Dopiero wtedy można przystąpić do rozpalania paleniska. Istnieją konfiguracje urządzeń ze specjalnym otworem do wlewania paliwa. W tym przypadku procedura jest znacznie prostsza.

Należy pamiętać, że surowo zabronione jest tankowanie urządzeń, które pracują lub nie ostygły, a także trzymanie w pobliżu urządzeń grzewczych lub źródeł ognia.

Zasady eksploatacji kominka na biomasę.

Przed rozpoczęciem palenia należy wyłączyć eko-kominek i odczekać 15 minut lub więcej na jego ostygnięcie.

  • Do rozpalania nie używaj papieru, słomy ani drewna - używaj specjalnych zapałek lub zapalniczki z wydłużonym dzióbkiem.
  • Nie uzupełniaj paliwa podczas pracy urządzenia.
  • W przypadku rozlania płynu na jakąkolwiek powierzchnię, należy dokładnie wytrzeć miejsce szmatą, eliminując całkowicie biopaliwo.
  • W przypadku kontaktu bioetanolu ze skórą należy przemyć to miejsce pod bieżącą wodą.
  • Nie wolno przechowywać paliwa w pobliżu kominka.
  • Do przechowywania warto wybrać miejsce niedostępne dla dzieci.

Producenci biopaliw zalecają, aby nie pozostawiać płynu w bloku paliwowym ze względu na jego zwiększoną lotność. W tym celu należy obliczyć pożądany czas spalania, a następnie napełnić zbiornik odpowiednią ilością biopaliwa. Szczegółowe informacje na temat obsługi można znaleźć w instrukcji obsługi paliwa i samego urządzenia.

Podsumowując

Technologia produkcji biopaliw została opracowana na początku ubiegłego wieku. Rozwój paliw został opóźniony przez odkrycie paliwa do silników spalinowych opartego na produktach naftowych. W miarę jak sytuacja ekologiczna stawała się coraz bardziej krytyczna, ludzie ponownie przypomnieli sobie o możliwości pozyskiwania bezpiecznych, przyjaznych dla środowiska paliw z zasobów odnawialnych. Przyczyniło się to do pojawienia się kominków o funkcjach dekoracyjnych, w tym biokominków.

Dziś każdy może cieszyć się naturalnym ogniem. Nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego, wykonywania przeglądów kominiarskich i regularnego czyszczenia kominka. Bioetanol spala się całkowicie w piecu, wydzielając niewielką ilość dwutlenku węgla i pary wodnej, co jest przydatne, jeśli w sezonie grzewczym potrzebujemy nawilżać powietrze. Biokominek można stosować nawet w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, ale nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Nowoczesne technologie produkcji pozwalają na osiągnięcie głębokiego oczyszczenia kompozycji z niepożądanych mieszanin i substancji. Płyn przechodzi wiele testów, a dopiero potem trafia do sprzedaży. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że certyfikat jest dostępny.

Jak wybrać paliwo do kominka na biomasę? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Produkty oferowane w przeglądzie biopaliw są produktami wysokiej jakości, sprawdzonymi przez tysiące klientów. Producenci sprzętu często organizują własną produkcję paliwa zoptymalizowanego dla sprzętu firmy, ale są wyjątki. Aby dowiedzieć się, które biopaliwo jest lepsze, można również doświadczyć, sprawdzając kryteria prawidłowego działania. Zawsze istnieje możliwość zwrócenia się do eksperta w celu sprawdzenia przydatności płynu i konkretnego modelu biopaliwa.

Autor