JAK UMIEŚCIĆ BIOKOMINEK POD TELEWIZOREM

Montaż telewizora nad paleniskiem to częsta decyzja projektantów i planistów. Takie podejście do wyboru lokalizacji ma swoje zalety, pozwala na zgrupowanie kluczowych elementów wnętrza w konkretnym obszarze. Instalacja w salonie jest zwykle sugerowane, ale w rzeczywistości - może to być dowolny pokój lub obszar studio.

Istnieje kilka odmian kominków, co jest uwarunkowane rodzajem stosowanego w nich paliwa.

Rodzaje palenisk:

  • tradycyjne opalanie drewnem;
  • wielofunkcyjny kominek gazowy;
  • dekoracyjny i bezpieczny biokanał;
  • symulator pożaru elektrycznego.

Nie wszystkie opcje są jednakowo odpowiednie do zastosowania w tej sytuacji. Najbardziej korzystną opcją jest biokominek.

Co to jest biokominek

Jest to ekologiczny rodzaj kominka, zasilany bioetanolem. W komorze spalania nie pali się samo biopaliwo, lecz jego opary. Samo paliwo nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nieprzyjemnych zapachów, sadzy i iskier. Prawdziwy plus, biorąc pod uwagę bliskość maszyn.

Dlaczego telewizor nie powinien być umieszczony nad kominkiem na drewno lub gaz?

Temperatura spalania drewna lub któregoś z rodzajów gazu jest znacznie wyższa niż bioetanolu. Temperatura ognia z biopaliwem wynosi od 250°C do 400°C, podczas gdy polana i gaz palą się w temperaturze od 500°C do 1000°C.
Narażenie na działanie wysokich temperatur może spowodować nieprawidłowe działanie telewizora.
Kominek opalany drewnem, nawet z dobrym systemem kominowym, wpuszcza część produktów spalania do pomieszczenia. Z czasem wewnątrz telewizora tworzy się gęsta warstwa, która może powodować zwarcia lub przegrzanie.
Kominki opalane drewnem oprócz paleniska nagrzewają również komin, a tym samym ścianę.
Z tego wynika, że główną wadą kominków na drewno i gaz jest ich funkcja grzewcza. W przypadku biokominków o wiele łatwiej jest zorganizować izolację termiczną i nie wymaga to instalacji komina. Tylko korzystanie z kominka elektrycznego może być łatwiejsze, ale nie wszyscy klienci zgadzają się na posiadanie imitacji zamiast prawdziwego paleniska.

Jakie rodzaje biopaliw są stosowane do instalacji pod TV

Producenci sprzętu oferują różne sposoby mocowania i instalacji urządzenia. Lekkość paleniska pozwala na montaż kominka przy użyciu prostych metod i narzędzi.

Następujące typy kominków ekologicznych nadają się do instalacji pod telewizorem.

Podłogowy, ścienny, imitujący klasyczne palenisko opalane drewnem.

Montaż naścienny: montaż bezpośrednio na ścianie. Mogą to być zarówno potężne modele z dużą linią ognia, jak i kompaktowe znicze biokanałowe.

Wpuszczany: urządzenie przeznaczone jest do montażu w prefabrykowanym portalu, niszy lub nawet w meblu.

Jednym z oryginalnych rozwiązań jest zainstalowanie kominka na biopaliwo w szafce pod telewizorem. Wygląda to naprawdę niezwykłe, ale najważniejsze jest to, że jeśli wszystkie zasady instalacji są przestrzegane, konstrukcja będzie bezpieczna i niezawodna.

Jak ustawić biokominek pod telewizorem

Decydując się na instalację paleniska pod telewizorem, musisz zrozumieć, że procedura instalacji wymaga szczególnej uwagi, w szczególności niezawodnej izolacji termicznej. Nie należy skąpić na materiały izolacyjne, ponieważ może to spowodować pożar.

Cechy instalacji:

  • W odległości mniejszej niż 1 m od pieca nie powinny znajdować się żadne przedmioty łatwopalne.
  • Odległość od podłogi musi wynosić co najmniej 20 cm.
  • Minimalna odległość pomiędzy górną krawędzią kominka a telewizorem wynosi 50 cm.
  • W urządzeniach otwartych bez górnej ściany, odległość między ogniem a telewizorem musi wynosić ponad 1 m.
  • Biokominek powinien być wysunięty o 50 cm - jest to konieczne, aby strumienie ogrzanego powietrza stykały się z ekranem.

Jak widać, nie ma nic trudnego w wyborze lokalizacji i projektowaniu obszaru.

Nie należy zapominać o środkach ostrożności związanych z późniejszą obsługą urządzenia.

  • Zabrania się pozostawiania biopaliwa w pobliżu biokominka: minimalna odległość wynosi 1 m.
  • Nie należy pozostawiać kominka bez nadzoru, szczególnie w pomieszczeniach ze zwierzętami domowymi i dziećmi, ponieważ kominek ma prawdziwy płomień.
  • Nie należy wykluczać dodatkowych środków ochrony, takich jak wzierniki, specjalna zapalniczka z długim dzióbkiem do rozpalania i pokrycie podłogi niepalnymi płytkami.
  • W przypadku rozlania biopaliwa, ciecz musi zostać usunięta przed zapaleniem.
  • Zaleca się zaplanowanie czasu palenia poprzez wlanie do zbiornika odpowiedniej ilości bioetanolu. Producenci zalecają, aby nie pozostawiać paliwa w zbiorniku.
  • Nie wlewać paliwa podczas spalania.
  • Konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcjami i środkami ostrożności opracowanymi dla wybranego modelu.

Biokominek jest urządzeniem dekoracyjnym, którego zadaniem jest ozdabianie wnętrza. Nie powinien być traktowany jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu, chociaż podczas pracy temperatura w pomieszczeniu będzie wzrastać.

Rozmieszczenie poziome lub pionowe

W przypadku braku miejsca najczęściej stosuje się pionowy typ instalacji, gdzie biokominek znajduje się ściśle pod telewizorem. Takie rozwiązanie jest korzystne w mieszkaniach, domkach letniskowych i małych domach.

Zaletą układu pionowego jest zbliżony kształt portalu i telewizora, dlatego dla wzmocnienia podobieństwa często wybieramy modele o jednakowych wymiarach. Warto zauważyć, że jeśli wybierzesz klasyczny design portalu, telewizor staje się analogiczny do obrazu, który jest odpowiedni w prawie każdym stylu.

W przypadku montażu pionowego nie zaleca się stosowania elementów dekoracyjnych w przestrzeni pomiędzy paleniskiem a telewizorem. Instalacja pozioma nie stanowi problemu. Takie rozwiązanie daje dużo większą swobodę aranżacyjną i pozwala na znalezienie wygodnej pozycji zarówno dla biokominka, jak i telewizora. W ten sposób każde urządzenie otrzymuje swoją własną strefę, w której jest punktem centralnym.

Przy poziomym typie instalacji nie jest konieczne przestrzeganie jedności wymiarów i sposobów dekoracji - wręcz przeciwnie, może to być doskonały atut w przypadku inteligentnie dobranych stylów. Inne prostokątne elementy wnętrza wzmocnią efekt, który można dobrze wykorzystać.

Wybór konstrukcji biokominka

Bliskość tak nowoczesnego sprzętu, jakim jest solidna płyta, odciska swoje piętno na wyborze wzoru paleniska. Z wyjątkiem klasyki, trudno będzie zaaranżować połączenie lub kontrast z "naturalnymi" wzorami. Na pierwszy plan wysuwają się nowoczesne trendy.

Popularne typy konstrukcji:

  • klasyka;
  • minimalizm;
  • high-tech;
  • strych;
  • barok.

Ponieważ właściwości techniczne nie są związane z elementami konstrukcyjnymi, daje to pełną swobodę w wyborze odpowiedniego projektu. Producenci sprzętu oferują produkty o różnej konstrukcji. W przypadku braku odpowiedniego wzoru w magazynie, istnieje możliwość zamówienia indywidualnego opracowania projektu z późniejszą produkcją. Projekt tworzony jest przez doświadczonych projektantów na podstawie życzeń klienta.

Materiały okładzinowe

Niska temperatura spalania w porównaniu z innymi paliwami, w połączeniu z niezawodną izolacją cieplną, rozszerzają listę materiałów odpowiednich do instalacji biokominka.

Czego można użyć do wykończenia?

  • Ceramika - sprawdzony materiał, którego cechą charakterystyczną jest trwałość i równomierne rozprowadzanie ciepła.
  • Kamień naturalny - marmur, granit czy nawet kamień sztuczny nadają konstrukcji spektakularny i luksusowy wygląd.
  • Drewno - z reguły stosuje się specjalne nakładki, które mocuje się na ramie lub wokół niej.
  • Szkło żaroodporne - nie tylko podkreśla podobieństwo paleniska do płyty, ale również zwiększa bezpieczeństwo paleniska. Producenci oferują szkło żaroodporne o niskiej przewodności cieplnej - nie ma możliwości poparzenia się przy dotknięciu.
  • Płyta gipsowo-kartonowa to opcja budżetowa, której zaletą jest możliwość tworzenia dowolnych skomplikowanych kształtów i figur.

Należy pamiętać, że nawet przy dobrej izolacji cieplnej pieca, nie można używać płyt pilśniowych i płyt wiórowych do wykończenia. Materiały te zawierają formaldehyd, który po podgrzaniu przedostaje się do powietrza. To samo zalecenie dotyczy modeli wbudowanych w meble. Lepiej nie ryzykować swojego zdrowia.

Autor